Zestawienie bibliograficzne - zrób sam!
Zestawienie bibliograficzne - zrób sam!
autorem artykułu jest Katarzyna Gajkowska
CO TO JEST ZESTAWIENIE BIBLIOGRAFICZNE I DO CZEGO SŁUŻY?
Prawie każda biblioteka przygotowuje opracowania informacyjno-dokumentacyjne określonych tematycznie materiałów z własnego księgozbioru. Zawierają one opisy bibliograficzne wydawnictw zwartych czyli książek i wydawnictw ciągłych czyli artykułów z czasopism. Opisy te są najczęściej uporządkowane alfabetycznie wg nazwisk autorów lub tytułów prac zbiorowych. Zestawienia te są na ogół ogólnie dostępne w każdej bibliotece, ale jeśli ich nie widać, zapytaj bibliotekarza.
Jaki jest cel przygotowania takich zestawień? Mają one zwrócić uwagę środowiska lokalnego na pracę biblioteki oraz informować o jej zbiorach. Ich zadaniem jest także zachęcenie czytelników do częstego i stałego wykorzystywania książek i czasopism bibliotecznych w swojej pracy zawodowej. Zestawienia takie są opracowywane na bieżąco, w miarę pojawiających się potrzeb użytkowników biblioteki w zakresie zainteresowania się daną tematyką. Impulsem do sporządzenia zestawienia często są także bieżące wydarzenia, np. śmierć papieża.
Jaką korzyść mają inni? Użytkownicy biblioteki dostają do ręki gotowy produkt czyli zestawienie bibliograficzne na określony temat. Nie muszą więc poszukiwać interesujących ich informacji w katalogach, kartotekach czy Internecie.
Dostajesz do ręki bardzo przydatny materiał. Nie musisz już tracić czasu w bibliotece na poszukiwaniu źródeł interesującej Cię informacji. Możesz od razu przystąpić do zebrania książek i czasopism zawierających określone treści i zacząć z nich korzystać.
2. JAK ZROBIĆ ZESTAWIENIE BIBLIOGRAFICZNE?
Aby zrobić zestawienie bibliograficzne trzeba przede wszystkim posiadać umiejętność sporządzania opisów bibliograficznych, ponieważ opisy te stanowią zbiór ułożony alfabetycznie zwany bibliografią. Jeśli dołączysz taką bibliografię do pracy zaliczeniowej to jest już bibliografia załącznikowa. Jeśli bibliografia istnieje samoistnie i dotyczy jednego określonego tematu to jest to produkt zwany tematycznym zestawieniem bibliograficznym.
Gdzie można nauczyć się sporządzania opisów bibliograficznych?
Zazwyczaj biblioteki prowadzą lekcje dla uczniów z zakresu, o którym mowa. Można też zapytać bibliotekarza lub nauczyciela, choć nie wszyscy nauczyciele potrafią sporządzić prawidłowy opis bibliograficzny. Dlatego jeśli Ty też nie potrafisz podam Ci tu gotowy wzór.
Jak sporządzić opis bibliograficzny?
Opis bibliograficzny książki 1, 2 lub 3 autorów:
Nazwa autora (ów): Tytuł. Numer wydania. Rok wydania. ISBN
Aronson E.: Człowiek – istota społeczna. Wyd. 4. 2000. ISBN 83-214-0140-6 2.
Opis książki pod redakcją (więcej niż 3 autorów):
Tytuł. Nazwa redaktora lub edytora nauk. Numer wydania. Rok. ISBN
Słownik botaniczny. Red. A. Szweykowska i J. Szweykowski. 1993. ISBN 83... 3.
Opis artykułu w czasopiśmie:
Nazwa autora artykułu. Tytuł artykułu. „Tytuł czasopisma” rok numer, strony zajęte przez artykuł
Chróścikowska U.: Klucz do oznaczania roślin. „Biologia w Szkole” 2000 nr 2-3, s. 137-138
Teraz potrafisz już wszystko, co Ci jest potrzebne. Wystarczy ułożyć opisy alfabetycznie i masz gotowe zestawienie. Oczywiście polecam zadbać też o formę wizualną takiego zestawienia.
http://rebeka.jasky.pl
--
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Gdy żyjemy podwójnym życiem
Biżuteria egzotyczna
Nowoczesne systemy informatyczne
Bielizna - zmysłowe wdzianko dla Niej i dla Niego
Lolita